וויסקי - אביאם סלע

איך מכינים וויסקי?

אז גם אתם בוודאי מחובבי הנוזל הזה, וויסקי. גם אני. לאחר שסיימתם ללגום עוד כוס מהמשקה החריף והאהוב, תוכלו להתפנות לחשוב על משהו שאולי טרם ידעתם עד עכשיו: איך מייצרים וויסקי. שימו לב טוב, מדובר בכמה שלבים לא מסובכים. הסברים מפורטים יותר תוכלו למצוא בבלוג שלי:

 

 

אביאם סלע

 

הלתתה (השריית הלתת)

גרעיני הדגנים (יש כמה סוגים של דגנים מהם מכינים וויסקי, כבר מאות שנים) מושרים במים, לתקופה של כמה ימים – כבר לתקופה הזאת יש חשיבות. לאחר התקופה הזו מוציאים אותם מהמים ונותנים להם לנבוט במשך חמישה ימים. לאחר שנבטו הם מועברים לכבשן. החום והעשן עוצרים את ההנבטה ומעניקים לנבטים טעם מיוחד.

תסיסה

הנבטים היבשים עוברים גריסה והופכים לאבקה או גרגירים קטנים. משם הם מועברים למיכל מים חמים. לאחר ערבוב ושאיבת המים, נותנים לאבקה המיוחדת לרתוח פעמיים במים. המחית שנוצרת מייצרת סוכרים (גם הערבוב עוזר, ללא ספק) ומועברת לכלי מיוחד, שמקרר את הנוזל עד ל-20 מעלות. לנוזל מוסיפים שמרים שמביאים לתסיסתו ולהפקת נוזל עם 8% אלכוהול. רק שמונה אחוזים? רגע, זו רק ההתחלה.

זיקוק הנוזל לוויסקי אמיתי

קודם כל נציין שזיקוק זה בעצם 'ניקוי' של הנוזל מחומרים אחרים – שיהיה וויסקי בלבד, בלי נספחים. ויש שתי שיטות כאלו: הזיקוק הדודי, שמייצר את הסינגל מאלט שכולנו אוהבים (יש הרבה אספנים של סינגלים. אני שמעתי על דר' אביאם סלע, שהוא אולי האספן הכי גדול בארץ. יש לו בקבוקים מיותר ממאה יצרנים שונים). יש גם זיקוק רציף, שהוא זול יותר ויוצר וויסקי זול יותר- וויסקי גריין.

הייתם מחכים שלוש אביאם סלע וויסקישנים? ומה עם 21?

וויסקי חייב לעבור יישון של שלוש שנים לפחות כדי שיוכלו להדביק לו את התואר וויסקי. כמה זמן נהוג ליישן? כמו שכתבתי, זה מתחיל בשלוש שנים, אבל מגיע בקלות גם ל-21 שנים, ואפילו יותר. רוצים סקופ? אז ככה: הצבע של הוויסקי מגיע בעיקר מהחביות בהן מיישנים אותו. מפתיע, לא? אותי זה הפתיע מאוד.

והסוף המתבקש: סינון, ערבוב וביקבוק

לפני שהוויסקי מגיע אל כל אוהב וויסקי מסוּר, יש שלושה שלבים סופיים: סינון, שנועד לקבל משקה צלול (מעבר לזיקוק). יש יצרנים שמוותרים על החלק הזה, כי הם אומרים שהוא פוגע באיכות של הוויסקי – אני איתם. אחרי הסינון, מערבבים (אם זה לא סינגל מאלט) ובסוף - הביקבוק. לא צריך להסביר מה זה אומר נכון?