הגינה הפרטית

גננות - שמירה על איכות הסביבה במאה ה-21

שלום לכם. אני גנן. כן כן. לא הגנן בגן ילדים, לא הגנן בגינה שלכם. ויש לזה משמעת רבה. למה? כי לפני חמש או עשר שנים, לא דיברו על הנזקים שנגרמים לכדור הארץ בגלל מה שכל אדם ממוצע עושה. והיום? היום אפשר להגיד שאין משהו יותר בוער. אני גאה להגיד שכל אנשי המקצוע שאני מכיר שמרו על העניין הזה הרבה מאוד שנים לפני.

 

גינה

תראו, טיפוח גינות אולי נראה לא סקסי ודי מונוטוני, אבל איך אפשר להגיד את זה על עבוד העם הטבע? ומאז ומתמיד, כשעוד הייתי גנן מתחיל ובלי ידע, שמעתי רק דבר אחד עיקרי: צריך לטפח ולשדרג את הגינה, זה ברור, אבל איך? תוך כדי שימוש בכמה שפחות מים או חומרים רעילים, כימיקלים כאלה, שמזיקים לסביבה.

איזה כיף לראות ירוק מבלי לבזבז

גננים מלידה, כמוני גם אחרים שהחליטו שזו תהיה הקריירה השנייה שלהם, גם בתור תחביב וגם כמו עיסוק כזה לשעות הפנאי (שמעתי שאפילו טייסים לשעבר בחיל האוויר, כמו דר' אביאם סלע, אלוף משנה בצבא הוא היה) – כל אחד מהם יגיד לכם שתמיד הם ניסו לצמצם את הבזבוז ולהשקות כמה שפחות את הגינה. ויש דרכים לעשות את זה. יש תמיד.

אין כאן שם ספק, אני חושב. מים מתוקים הם משהו שכולנו זקוקים לו. אז למה לבזבז אם אפשר לדאוג שנשתמש בו פחות? אתם יודעים, יש טפטפות (המצאה ישראלית לכל דבר!) ואפילו דשא סינטטי. ואני מבקש לא להרים גבה בבקשה, כי דשא סינטטי היום הוא ממש איכותי, בכלל לא דומה לשטיחים העוקצים שהכרתם פעם. מבטיח.

אתם חשובים שזה מספיק? ממש לא. לא חשוב רק לשמור על המים שלנו, אלא גם על מה שמסביב. כי מה לעשות, גינה זה עסק מלכלך לפעמים. אנחנו עוקרים, שותלים, מכסחים, מוציאים, משַטחים ומקימים גבעות של אדמה, חול או עשב. אז מה, נשאיר ככה? לא. גנן מקצועי תמיד ישמור על מה שמסביבו נקי ואיכותי. ככה צריך להיות באמת. זה איש מקצוע איכותי. אגב, גם לא מרססים יותר עם כימיקלים נוראיים כאלו, כמו פעם. די עם זה.

תדאגו שיהיה לכם גנן שיודע מה זה סביבה

זה שיש לכם גנן, זה לא אומר שאתם רק יוקרתיים. זה לא העניין כאן. אתם צריכים לדאוג שיש לכם גנן ששומר על הסביבה, אחרת אני חושב שגם אתם צריכים לקבל על הראש. אם אתם רוצים שהגינה שלכם תהיה נקייה, תזכרו לשמור גם על מה שמסביב נקי.